Ukupan spoljni dug Srbije, prema poslednjim podacima Narodne banke Srbije, iznosi 23,3 milijarde evra, što nas i dalje ne svrstava u visoko zadužene zemlje. Njegovo učešće u bruto društvenom proizvodu dostiglo je 76,2 odsto, što je povećanje od 1,2 odsto u odnosu na kraj prošle godine.Ukupno korišćenje stranih kredita u prva tri meseca ove godine bilo je veće od ukupnih otplata glavnice i kamate za 300 miliona evra. U ovom periodu nove dugoročne zajmove sklapao je samo privatni sektor, i to za 800 miliona evra, od čega se 600 miliona evra odnosi na banke.
Ukupan spoljni dug Srbije, prema poslednjim podacima Narodne banke Srbije, iznosi 23,3 milijarde evra, što nas i dalje ne svrstava u visoko zadužene zemlje.
Njegovo učešće u bruto društvenom proizvodu dostiglo je 76,2 odsto, što je povećanje od 1,2 odsto u odnosu na kraj prošle godine.
Ukupno korišćenje stranih kredita u prva tri meseca ove godine bilo je veće od ukupnih otplata glavnice i kamate za 300 miliona evra. U ovom periodu nove dugoročne zajmove sklapao je samo privatni sektor, i to za 800 miliona evra, od čega se 600 miliona evra odnosi na banke.
- Struktura spoljnog duga po ročnosti neznatno je pogoršana u odnosu na kraj prošle godine - kažu u NBS.
- Kratkoročno zaduženje u prva tri meseca ove godine iznosilo je 9,4 odsto ukupnih obaveza prema inostranstvu, u odnosu na 10 odsto koliko je iznosio na kraju prethodne godine. Pokazatelji spoljne zaduženosti još su ispod nivoa visoke zaduženosti. Odnos spoljnog duga i izvoza robe i usluga uvećanog za inostrane doznake, u prvom tromesečju je povećan za 2,4 odsto i iznosi 196,7 odsto.
Spoljni dug javnog sektora, odnosno države, na kraju marta ove godine iznosio je 7,6 milijardi evra i u odnosu na prošlu godinu povećan je za 4,8 odsto. Tokom prva tri meseca ove godine iskorišćen je 230,1 milion evra inostranih kredita. Istovremeno, glavnica je otplaćena u iznosu od 66,6 miliona evra, a za kamate je dato 60,5 miliona evra.
- Spoljni dug privatnog sektora na kraju marta bio je 15,7 milijardi evra, od čega učešće banaka čini 31,6 odsto, a preduzeća 68,4 odsto - ističu u NBS.
- Obaveze banaka povećane su za 300 miliona evra, dok je spoljni dug preduzeća smanjen za 100 miliona evra. Banke su iskoristile 600 miliona dugoročnih kredita.
Javni dug
- Srbija još nije u situaciji da njena zaduženost preraste u makroekonomski problem - naglašavaju u Narodnoj banci Srbije.
- Ipak, s obzirom na i dalje brz tempo zaduživanja, u narednom periodu treba voditi računa kako o nivou zaduženosti, tako i o svrsi zaduživanja, odnosno mogućnosti da se preuzete obaveze uredno izmiruju.
Javni dug Srbije na kraju marta ove godine iznosio je 10,2 milijarde evra. Najveći deo obaveza izražen je u evrima, dok je u dinarima samo 12,9 odsto duga.